umywalka łazienkowaObecnie jest duży wybór źródeł podgrzewania bieżącej wody. Jeśli stajemy przed pytaniem, jaki ze sposobów wybrać, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Czy korzystniej jest wybrać piec centralnego ogrzewania dwufunkcyjny, który będzie rozprowadzał ciepło po domu (grzejniki lub podłogówka) i jednocześnie będzie podgrzewał wodę użytkową?
Jaki jest koszt podgrzewania wody bieżącej pod względem urządzenia grzewczego?
Czy zależy nam na szybkości spływania wody z kranu: niektóre rozwiązania gwarantują ciepłą lub gorącą wodę od razu po odkręceniu kurka; w przypadku innych trzeba chwilę odczekać.
Podczas budowy domu lub remontu instalacji można rozważyć montaż pieca dwufunkcyjnego, który poza ogrzewaniem całego domu zajmie się dostarczeniem ciepłej wody w kranie. Czytaj dalej…


podłączanie pieca gazowego w kotłowniPlanując remont, lub budowę domu, trzeba podjąć wiele decyzji. Jedna z ważniejszych, choć często pomijanych, jest wybór materiału i systemu rur do wody użytkowej i ogrzewania. Miedź, Stal Czy Tworzywa Sztuczne? Każdy z wymienionych rodzajów, ma swoje wady i zalety. W niniejszym artykule, postaramy się je przybliżyć i ułatwić świadomy wybór.

Obecnie najczęściej instalacje wodne w domach i firmach wykonuje się z tworzyw sztucznych, chociaż pozostałe materiały też nie pozostają bez zalet.

Najpopularniejsze tworzywa sztuczne występują w różnych odmianach, w zależności od miejsca przeznaczenia i temperatury wody, którą mają przewodzić:

  • PE-X
  • PB
  • PP
  • rury warstwowe.

Czytaj dalej…


kotłownia z piecem gazowym i zasobnikiemW dzisiejszych czasach pomimo nacisku na ekologię, nadal w większości gospodarstw domowych królują piece węglowe. Wymiana na nowoczesny kocioł wiąże się często z jednorazowym większym wydatkiem, ponieważ poza piecem warto zakupić nowe rury i grzejniki, co pozwoli oszczędzić pieniądze w trakcie użytkowania.

Współczesne piece węglowe mogą być o wiele wydajniejsze, niż ich dawne odpowiedniki.

Wiąże się to z użytymi technologiami. Są również wygodniejsze, ponieważ stosując podajniki możemy zmniejszyć ilość czasu potrzebnego na ich obsługę, czyli tradycyjne: „dokładanie do pieca”.

Zwolennicy rozwiązań na węgiel podkreślają zalety takiego ogrzewania domu: sam piec jest tańszy niż jego odpowiednik gazowy, a i w przeliczeniu tona węgla kosztuje mniej niż ilość gazu potrzebna do ogrzania tej samej powierzchni.

Przy kotle gazowym nie ma również większych wymagań co do rodzaju instalacji czy budowy kotłowni. Jest to właściwie kwestia zupełnie dowolna.

Przeciwnicy pieców na paliwa stałe takie jak węgiel twierdzą, że to przeżytek. Przy piecach na węgiel zawsze trzeba wziąć pod uwagę, że wymagają one obsługi i czujności. Może nie codziennie, jak piece starego typu, ale przynajmniej raz na tydzień. Czytaj dalej…


głowica termostatyczna grzejnikaPodczas projektowania instalacji w nowych domach, wielu właścicieli rozważa różne rodzaje instalacji grzewczych.

Wielu zadaje sobie pytanie: „Lepsze grzejniki czy podłogówka?”

Analizując obie opcje należy wziąć pod uwagę możliwości ekonomiczne, adaptację budynku oraz indywidualne zapotrzebowanie domowników.

Zwolennicy ogrzewania podłogowego twierdzą, że jest to opcja pozwalająca łatwiej utrzymać czystość (częściej i dokładniej myje się podłogi w porównaniu do żmudnego czyszczenia kaloryferów), umożliwia utrzymywanie jednorodnej temperatury w całym pomieszczeniu (w porównaniu do grzejników, gdzie często się zdarza, że w odległych kątach pomieszczeń jest niższa temperatura) oraz umożliwia chodzenie bez obuwia oraz siadanie czy zabawę na podłodze (co jest szczególnie ważne przy małych dzieciach).

Przeciwnicy „podłogówki” za to narzekają, że takie rozwiązanie jest droższe przy montażu, trudniej jest je stosować w już istniejących budynkach (wymaga adaptacji lokalu, czasem zabiera parę centymetrów wysokości pomieszczenia), dłużej się rozgrzewa (ma to znaczenie przy dłużej nieobecności lub nieregularnym uzupełnianiu węgla w piecu na paliwo stałe). Czytaj dalej…


Fragment instalacji wody użytkowej W gąszczu różnorodnych propozycji systemów rur do układów ogrzewania domu lub biura trudno jest się zdecydować.
Każdy z nich ma swoje zalety i słabe strony.
Należy zacząć od wyboru jednego z dostępnych systemów i kontynuować jego używanie w całej instalacji. Rury wielowarstwowe wiodących marek są bardziej wytrzymałe na temperaturę, szczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, niż tanie „marketowe” elementy. Podczas planowania wydatków na ogrzewanie warto zwrócić uwagę na te cechy produktów szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym, aby uniknąć pęknięcia rury pod podłogą, co może stworzyć wysokie koszty naprawy.
Wybierając dany system rur warto zainteresować się stabilnością mocowania rur, dostępnością w danej lokalizacji oraz składem rury wielowarstwowej (np. zawierającej wkładkę aluminiową TECEflex lub wkładkę aluminiową i warstwę z włókna bazaltowego, np. Wavin Borplus). Czytaj dalej…Copyright C 2018 krybo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.